نکاتی که به عملکرد بهتر ظرفشویی ها کمک می کند

نکاتی که به عملکرد بهتر ظرفشویی ها کمک می کند

چیدمان بهتر ظرف ها در ماشین ظرفشویی

یکی از نکات مهم قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی طریقه چیدن صحیح ظروف داخل ماشین ظرفشویی است به صورتی که اگر این کار به درستی انجام نشود باعث ایجاد مشکلاتی مانند تمیز نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی و پاک نشدن کامل مواد شوینده روی ظروف می شود. ماشین های ظرفشویی ۲ طبقه یا ۳ طبقه هستند که در پایینترین طبقه ظروف بزرگ و در طبقه بالاتر ظروف کوچکتر و یا ظروف شکستنی و در طبقه بالاتر از آن که اگر ۳ طبقه باشد کارد و چنگال و قاشق و… قرار می گیرد. وسایل را با فاصله بچینید اما زیاد فاصله ندهید. لیوانها باید برعکس و رو به پایین باشند. سعی کنید مابین آنها کمی فضای خالی ایجاد کنید تا به یکدیگر ساییده نشوند. چیدن ظرف ها باید به گونه ای باشد که مانع حرکت پره های روی روتور موتور نباشد چون در این صورت هم ظرف ها شکسته می شوند و ماشین ظرفشویی دچار مشکل می شود.

انتخاب درست برنامه شستشو

انتخاب درست برنامه شست و شو در ظرفشویی باعث بالا رفتن کیفیت شستشو و جلوگیری از آسیب رسیدن به ظروف شما می شود. در ماشین ظرفشویی درست مانند ماشین لباسشویی برنامه های مختلفی برای شستن ظرف ها در نظر گرفته شده است که باید متناسب با نوع ظرف ها و میزان کثیفی آنها برنامه مناسب را انتخاب کرد. ماشین های ظرفشویی برای ظروف شیشه ای برنامه جدا را دارند و برای مثال در این برنامه حداکثر دما ۴۰ درجه است. که اگر اکثر ظروف موجود در ماشین ظرفشویی شیشه ای باشند و برنامه Intensive را انتخاب کنید چون در این برنامه دما ۷۰ درجه است ممکن است ظرف ها شکسته شوند و یا ظروف پلاستیکی نازک تغییر فرم دهند بنابراین توصیه می شود دستورعمل ماشین ظرفشویی از سوی کاربر به خوبی مطالعه شود.

غذاهای مانده بر روی ظرف ها را قبل از گذاشتنشان در ظرفشویی, پاک کنید.

منظور از تمیز کردن ظرف ها قبل از گذاشتن آن داخل ماشین ظرفشویی، کنار گذاشتن ذرات جامد غذا است. شما اگر ظرف ها را با غذای مانده داخل ماشین ظرفشویی بیندازید، ماشین ظرفسشویی را از کار خواهید انداخت. شاید شما فکر کنید که چه کسی همچین کاری را انجام می دهد، یا فکر کنید خوب اگر قرار باشد خودم ظرف ها را تمیز کنم دیگر چه نیازی به ماشین ظرفشویی است. اصلا اینطور نیست . حتی کوچکترین ذرات مانده غذا روی ظرف ها عملکرد آبکشی و زهکشی داخل ماشین ظرفشویی را مختل کرده و به پمپ آب فشار زیادی وارد می شود و از طرفی ظرف ها به خوبی تمیز نمی شوند و بعد از مدتی بوی ناخوشایند ماشین ظرفشویی را فرا خواهد گرفت. بنابراین آبکشی ظرف ها قبل از چیدن در ظرفشویی به نحوی طول عمر دستگاه را افزایش میدهد.

تمیز کردن فیلترها در ماشین ظرفشویی

بسته به استفاده از ماشین ظرفشویی باید هر از چند گاهی فیلتر ماشین ظرفشویی تمیز شود چراکه در صورت تداوم استفاده از ماشین ظرفشویی قسمت های ماشین ظرفشویی جرم به خود می گیرد و باید به صورت مکرر تمیز شود. سه فیلتر محافظ برای جلوگیری از ورود ذرات غذا به درون سیستم گردش آب در ماشین ظرفشویی تعبیه شده است. به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در کارکرد ماشین ظرفشویی بهتر است هر چند روز یک بار، فیلترها را به روش زیر تمیز کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن پمپ آب، پس از تمیز کردن فیلترها و پیش از قراردادن آنها در جایشان، دقت کنید که جسم خارجی در محفظه زیر فیلترها وجود نداشته باشد. هنگام جازدن فیلتر صفحه‌ای دقت کنید که فیلتر کاملاً در جای خود قرار گیرد. همچنین از قفل شدن فیلتر لیوانی مطمئن شوید.

فشار و دمای زیاد آب در ماشین ظرفشویی

در ابتدا توصیه می شود همیشه منافذ جریان آب مخصوصا منافذ ریز روی پره های شستشو را در نظر داشته باشید و در صورت کثیفی آنها را تمیز کنید چون در صورت گرفته شدن این منافذ فشار جریان آب کم شده و کارایی شستشو کاهش می یابد. یکی از تفاوت های شستشن ظرف ها در ماشین ظرفشویی با شستن به صورت دستی این است که در ماشین ظرفشویی دما و فشار بالای آب حاکم بر فرایند شستشو است که باکتری زدایی به صورت ۹۹٫۹۹ درصدی روی ظرف ها انجام می شود. 

نظرات بازدیدکنندگان