هرآنچه که در مورد نمایشگر تلویزیون ها باید بدانید

هرآنچه که در مورد نمایشگر تلویزیون ها باید بدانید

در این نوشته به قابلیت جدیدی که در چند سال اخیر به تلویزیون‌ها اضافه شده می پردازیم که باعث پیشرفت چشمگیر در حوزه سرگرمی‌های خانگی شده است. امروزه دیگر خانه‌ای نیست که تلویزیونی در آن وجود نداشته باشد. این فناوری جذاب توانسته زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار دهد.هرکسی که تالحال اقدام به خرید تلویزیون کرده است ممکن است در انتخاب تلویزیون خود با مشکلات زیادی مواجهه شده باشد. در این مقاله سعی بر این است که به شما در انتخاب هرچه بهتر تلویزیون مناسب برای منزلتان کمک شود.

فناوری صفحه نمایش در تلویزیون

از لحاظ نوع انحنا یا صاف بودن صفحه نمایش تلویزیون ها به دو نوع تخت (Flat TV) یا منحنی (Curved TV) تقسیم بندی می شوند. اولین نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره‌ کنیم این است که دیگر در بازار هیچ تلویزیونی با تکنولوژی LCD که هنوز از لامپ فلورسنت برای نوردهی استفاده کند وجود ندارد و تمام تلویزیون‌های LCD کنونی  دارای لامپ  LED هستند و به آن‌هاLED LCD TV و یا به‌اختصار LED می‌گویند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های نمایشگر، درک درست از پنل و فناوری‌های بکار رفته در آن‌ است. مشخصات فنی به تنهایی نمی‌توانند کیفیت تصویر نمایشگر و همچنین بازده‌ی آن را تضمین کنند. تولیدکنندگان نیز برای بازاریابی بهتر محصولات خود مدام در حال افزایش اعداد و ارقام مرتبط با محصولات خود هستند. اعداد و ارقامی که در بسیاری از شرایط، تاثیری در بهبود کیفیت تصویر ندارند و تنها جنبه‌ی بازاریابی به خود گرفته‌اند. طی سال‌های اخیر تغییرات بسیاری در فناوری‌ بکار رفته در صفحه‌های نمایش ایجاد شده است.

نمایشگر پلاسما

تلویزیون‌های پلاسما برای نمایش پیکسل‌ها از سلول‌هایی حاوی «گازهای یونیزه شده» یا همان پلاسما استفاده می‌کنند. این تلویزیون‌ها روشنایی بالایی دارند و در عین حال رنگ سیاه را بسیار بهتر از LCD-ها به نمایش می‌گذارند. در حقیقت، تنها رقیب پلاسما در کنتراست، تلویزیون‌های OLED هستند. پاسخ در نرخ به‌روزرسانی (Refresh Rate) بسیار بالای تلویزیون‌های پلاسما است که موجب به حداقل رسیدن «اثر تاری ناشی از حرکت» (Motion Blur) می‌شود. 

نمایشگرهای QLED

تلویزیون‌های QLED درواقع LCD-هایی هستند که برای افزایش کیفیت تصویر خود از تکنولوژی نقاط کوانتومی استفاده می‌کنند. سامسونگ ادعا می‌کند QLED از تمامی دیگر تکنولوژی‌های ساخت نمایشگر روشنایی بیشتری تولید می‌کند و عمق رنگ سیاه آن از تلویزیون‌های LCD متداول بیشتر است.  نقاط کوانتومی مانند فیلتری عمل می‌کنند که باعث می‌شود پنل‌های LCD مجهز به آن، رنگ‌های خالص و روشن‌تری نسبت به پنل‌های متداول LCD تولید کنند. تلویزیون‌های بالارده و جدید این کمپانی با همان لایه ی موجود در نمایشگر یعنی لایه ی ذرات کوانتومی ساخته شده‌اند. این تلویزیون‌های کیولد رقیبی برای تلویزیون‌های اولد ( OLED ) ال جی هستند. عبور نور در تلویزیون‌های کیولد و توانایی تولید رنگ‌ها در روشنایی‌ زیاد باعث می‌شود حجم‌ رنگ‌ها نسبت به قبل بهتر باشد و همچنین با این تلویزیون‌ها رنگ‌‌های بیشتری ببینید. این تلویزیون‌ها برای نمایش زنده‌تر محتوای HDR گزینه‌های بهتری هستند. یکی دیگر از مزایای تلویزیون‌های کیولد عدم پیکسل سوختگی در ساعت ها نمایش تصویر غیر متحرک است که قبلا در تلویزیون‌های معمولی شاهد آن بودیم.

نمایشگر LCD

LCD مخفف Liquid Cristal Display یا «نمایشگر کریستال مایع» است. در تلویزیون‌های LCD، کریستال‌های مایع توسط الکتریسیته فعال‌ می‌شوند و طوری می‌چرخند تا با عبور نور از زاویه‌ای خاص، رنگ‌های متفاوتی برای هر پیکسل تولید کنند. برای نمایش رنگ سیاه نیز این کریستال‌ها با چرخش در زاویه‌ای خاص، آرایشی به خود می‌گیرند تا عبور نور از خود را به حداقل برسانند. صفحه‌ی ال‌سی‌دی از خود نوری ساطع نمی‌کند، بلکه تنها به عنوان فیلتری پیچیده برای مسدود کردن نور تابانده شده به پیکسل‌ها عمل می‌کند. نوری که به صفحه‌ی کریستال مایع می‌تابد دو نوع است؛ یا از نوع فلورسنت موسوم به CCFL است که تلویزیون‌های LCD‌ از این فناوری بهره می‌برند.

تلویزیون‌های LED

کلمه‌ ی LED مخفف عبارت Light Emitting Diode بوده و به معنی دیود ساطع کننده‌ ی نور است . تلویزیون‌های LED به دو دسته‌ی Edge Lit و Full Array تقسیم می‌شوند که در نحوه‌ی چیدمان لامپ‌های LED با هم تفاوت دارند. در Edge Lit، لامپ‌های LED در لبه‌ی پنل قرار دارند اما در نوع Full Array، لامپ‌های LED در سراسر پشت پنل گسترده شده است.  در این  صفحه نمایش ها از نور پس زمینه استفاده نمی شود و با تغییر در جریان ولتاژ پیکسل ها روشن و یا خاموش می شوند و از آنجایی که پیکسل ها به صورت مجزا عمل می کنند نمایش رنگ سیاه عمیق و کنتراست بالا را موجب می شوند. بنابراین صفحه نمایش های LED از هر لحاظ کارایی بالاتر و طول عمر بیشتر و طراحی نازکتر را در پی خواهند داشت.

نظرات بازدیدکنندگان