نکاتی که به افزایش طول عمر جاروبرقی ها کمک می کند

نکاتی که به افزایش طول عمر جاروبرقی ها کمک می کند

جاروبرقی ها، جزو ضروری ترین و پرکاربردترین وسایل خانه به حساب می آید. پس باید بدانیم از جارو برقی چطوری استفاده کنیم که عمرش بیشتر بشود.
اولین مسئله در استفاده از جارو برقی توجه به قدرت موتور یا همان “وات” دستگاه است. جارو برقی های موجود در بازار قدرت متفاوتی دارند. پس موقع خرید باید براساس متراژ منزل، میزان وات موتور جارو را انتخاب کنید. اگر دستگاه شما جزو کم قدرت ترین جارو برقی هاست، نباید از آن برای مساحت های بزرگ استفاده کنید البته می توانید با فاصله انداختن بین استفاده از دستگاه، مانع از وا   رد آمدن فشار زیاد به موتور جارو برقی بشوید.
همچنین برای نظافت هر قسمت از خانه از درجه مخصوصی که روی بدنه جاروبرقی درج شده است، استفاده کنید. مثلا درجه تمیز کردن قالی با موکت و مبلمان فرق دارد. قبل از شروع کار اگر روی زمین دستمال کاغذی ریخته است، بهتر است تا جایی که امکان دارد آن را با دست جمع کنید. چون تکه های بزرگ دستمال کاغذی باعث گرفتگی لوله جارو برقی می شود و این کار به موتور دستگاه فشار می آورد. جارو را در حین انجام کار، یک دفعه به این طرف و اون طرف نکشید. اجازه بدهید حرکت روی فرش، موکت و یا سنگ فرش آرام و کند باشد. این شیوه مانع آسیب رسیدن به لوله و محل اتصال آن به بدنه جارو می شود. جارو  را به طور مداوم روشن نگذارید و هر ۲۰ دقیقه یک بار به مدت ۱۵ دقیقه آن را خاموش کنید تا موتورش خنک بشود. هیچ وقت جارو برقی را به شدت نکشید. این کار باعث پاره شدن بخشی از لوله آن می شود. اشیاء نوک تیز را با جارو برقی نگیرید چرا که این کار باعث پاره شدن لوله یا پاکت دستگاه می شود. از جارو کردن سطوح مرطوب با جارو برقی های معمولی خودداری کنید.

زود به زود کیسه جاروبرقی را تمییز کنید

یکی از سریع ترین و راحت ترین راهها برای نگهداری درست از جاروبرقی، تعویض کیسه جاروبرقی به صورت منظم است. خیلی از مردم فکر میکنند فقط وقتی باید کیسه را تعویض نمایند که پر شده باشد.  اگر میخواهید وسیله شما در بهترین حالت کارکرد باشد، باید کیسه را زمانی که تا ۳/۲ پر شده است تعویضش نمایید. نه وقتی که کاملا از آشغال سرریز شده باشد.

آشغال ها باید فضا داشته باشند تا به کیسه وارد بشوند، واگر قبلا با توده ای از خرده آشغال ها پر شده باشد، دیگر فضایی برای نخالاتی که جاروبرقی به داخل مکش میکند وجود نخواهد داشت و کارایی لازم را ندارد.

نحوه تمیزکردن جاربرقی های بدون کیسه

خیلی از جاروبرقی های بدون کیسه شاخصی دارند که نشان دهنده زمان تخلیه مخزن می باشد.. این کمک کننده است. ولی حتی اگر مقدار زباله به شاخص هم نرسیده باشد، بهتر است که به هرحال محفظه تخلیه شود. پیشنهاد می شود بعد از هربار استفاده آن را تخلیه کنید. اجازه ندهید زباله و آشغال ها داخل محفظه انباشته شوند. با توجه به نوع جاروبرقی بدون کیسه ای که شما دارید، حتی باید محفظه را آبکشی کنید تا مطمئن شوید همه کثیفی ها از بین رفته است. وقتی محفظه تخلیه میشود، باید فیلتر اتصالی را هم تمیز کنید. می توانید فیلتر را جلوی سطل قرار دهید و ضربه بزنید تا همه آلودگی های چسبیده به آن یا ذراتی که احتمالا داخلش گیر افتادن جدا شوند. بعد با انگشت یا هر شیئ تیز دیگری داخل اسلات های فیلتر را از کثیفی ها پاک نمایید. لازم نیست همه ذرات را پاک کنید، فقط در کل فیلتر تمیز باشد تا کارش را درست انجام دهد. بعضی از فیلتر ها هم قابل شستشو هستند.

فیلترها و لوله ها را کنترل کنید

بیشتر جاروبرقی ها دارای فیلترهایی هستند که به جاروبرقی در جذب ذرات آلوده در هوا کمک می کنند. اگر جاروبرقی که از آن استفاده می کنید دارای چنین فیلتری است حتما آن را تمیز کنید. این فیلتر دارای دو نوع پلاستیکی کاغذی است. برای تمیز کردن فیلتر کاغذی تنها کافی است که آن را بتکانید. اما فیلتر پلاستیکی را می توانید با آب بشویید و کاملا تمیز کنید. فیلترها به داشتن هوای پاک در خانه کمک می کنند. بنابراین تمیز نگه داشتن آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به خصوص اگر فیلتر جاروبرقی شما HEPA است تمیز نگه داشتن آن در کیفیت هوایی که در آن نفس می کشید اهمیت بسیاری دارد. همچنین شما باید همیشه لوله های جاروبرقی را بررسی کنید و در صورت وجود هر نوع شئ آن ر ا خارج کنید. زیرا وجود هر چیزی در داخل لوله ها مانع قدرت مکش جاروبرقی می شود و عملکرد آن را پایین می آورد.

نظرات بازدیدکنندگان