کولرگازی

کولرگازی

کولر گازی چی بخرم ؟! (مقایسه بهترین برند های کولر گازی)

با توجه به شرایط اقلیمی کشور ایران، تقاضا برای خرید و استفاده از کولرهای گازی روز به روز بیشتر می­شود. گرمایش جهانی که سبب بیشتر شدن میانگین دمای کره­ی زمین شده نیز مزید بر علت شده تا در بسیاری از شهرهای کشور نیاز به خرید کولر گازی افزایش پیدا کند. بسیاری از افراد دوست دارند بهترین نوع کولر گازی را انتخاب کنند اما در این زمینه با گزینه­های بسیار زیادی مواجه می­شوند و سئوالی که در ذهن­شان ایجاد می­شود به این شکل است: «کولر گازی چی بخرم؟»

در این مقاله قصد داریم ویژگی­های برتر کولرهای گازی را مورد بررسی قرار داده و در ادامه به مقایسه­ی برندهای موجود در بازار با توجه به معیارهای مطلوب بپردازیم. بدین ترتیب شما خواهید توانست بهترین برند کولر گازی را از میان این برندها برگزیده و در میان هر برند نیز بهترین، کم­مصرف­ترین و مقرون به صرفه­ترین کولر گازی را انتخاب کنید.

 

معیارهای مهم برای انتخاب کولر گازی

برای انتخاب بهترین مدل کولر گازی خوب چندین معیار مختلف وجود دارد که از جمله مهم­ترین آنها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

-      قیمت

-      بازده کلی انرژی

-      تکنولوژی اینورتر

-      حفاظت و نگهداری

-      فضای محیطی

-      سر و صدای تولیدی

-      ارائه­ی خدمات مناسب پس از فروش

 

قیمت

با توجه به شرایط اقتصادی حاضر، قیمت یکی از مهم­ترین مؤلفه­ها در جهت تصمیم به خرید هر محصولی تلقی می­شود. البته الزاماً گران­ترین مارک، بهترین مارک کولر گازی به شمار نمی­آید و شاخص­های زیادی در قیمت و همینطور انتخاب بهترین نوع کولر گازی تأثیرگذارند. به همین دلیل قصد داریم این معیارها را از منظرهای کلی مورد بررسی قرار دهیم.

اصلی­ترین مسائلی که سبب تغییر قیمت کولر گازی­های مختلف می­شوند، جدا از برند و مدل مربوطه، داشتن ضمانت­نامه و گارانتی معتبر است. باید توجه داشت که بسیاری از کولر گازی­های موجود در بازار به شکل قاچاق وارد کشور شده و هیچگونه گارانتی را به مشتریان ارائه نمی­کنند. اگرچه قیمت این محصولات کمتر است اما با توجه به ارزشمند بودن کولرهای گازی و لزوم ارائه­ی خدمات کافی پس از فروش، قطعاً بایستی از خرید آنها حذر کرده و محصولاتی با گارانتی و ضمانت­نامه­ی معتبر را خریداری نمود.

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت کولر گازی تأثیر می­گذارد، تک منظوره یا دو منظوره بودن آن است، بدین معنی که برخی محصولات صرفاً برای سرمایش و برخی دیگر هم سرمایش و هم گرمایش بکار گرفته می­شوند که طبعاً قیمت محصولات دو منظوره کمی بیشتر است. پس لازم است در هنگام خرید کولر گازی توجه کنید که آیا اصولاً نیازی به گرمایش این محصول در فصول سرد سال دارید یا نه.

مسئله­ی بعدی که در قیمت کولر گازی نقش مهمی ایفا می­کند موتوری است که در آن مورد استفاده قرار گرفته. بعضی از موتورها مناسب برای نواحی اقلیمی گرم و مرطوب طراحی شده و از این رو قیمت بالاتری هم دارند، پس بهتر است اگر در شهری زندگی می­کنید که هوایی خشک یا سرد دارد بهتر است به این نکته توجه کرده و در هزینه­های انجام شده صرفه­جویی کنید. با دقت به این موارد قادر خواهید بود بهترین نوع کولر گازی را انتخاب کنید.

عامل دیگری که در قیمت تمام شده­ی کولرهای گازی نقش مهمی دارد، هزینه­های پنهانی است که عمدتاً برای نصب و راه­اندازی آن صرف می­شود. هزینه­هایی همچون جوشکاری و نصب موتور در جای مناسب گاهی ممکن است بخش بزرگی از هزینه­ی کلی انجام شده را به خود اختصاص دهند، پس لازم است در هنگام محاسبه­ی قیمت کلی کولر گازی مطلوب خود به این هزینه­ها نیز توجه داشته باشید.

 

بازده کلی انرژی

امروزه تمامی برندهای تولید کننده لوازم خانگی، از جمله کولر گازی ملزم به اخذ برچسب انرژی برای نشان دادن بازده کلی انرژی محصول خود شده­اند. این برچسب دارای طیف­های رنگی مختلفی است که بهره­وری انرژی محصول را از کلاس A تا G دسته­بندی کرده و به نمایش می­گذارد. کلاس A و رنگ سبز که خود می­تواند به دسته­های A++، A+ و A تقسیم شود بیشترین کارآیی انرژی را نشان می­دهد. توجه به بازده کلی انرژی شما را در انتخاب کم مصرف ترین کولر گازی یاری خواهد کرد.

برای سنجش بازده انرژی از واحد کیلووات بر تن (انرژی مصرف شده به شکل کیلووات تقسیم بر حرارت دفع شده به شکل تن) استفاده می­شود که کوچک­تر بودن این عدد بازده بالاتر دستگاه را نشان می­دهد.

معیار دیگر برای سنجش بازده، COP است که به شکل EU / EA محاسبه می­شود. COP به معنای ضریب عملکرد، EU به معنای انرژی مفید حاصله و EA به معنای انرژی ارائه شده است. ضریب عملکرد در حالتی که دستگاه به منظور سرمایش مورد استفاده قرار می­گیرد برابر خواهد بود با نسبت حرارت دفع شده تقسیم بر انرژی ورودی به دستگاه. ضریب عملکرد بالا بیانگر بازده بالاتر محصول خواهد بود.

شاخص بعدی برای سنجش بازده، EER یا نسبت بازده انرژی است که با فرمول Ec / PA مورد محاسبه قرار می­گیرد. Ec به معنای ظرفیت خالص سرمایشی و PA نیز به معنای توان الکتریکی ارائه شده با واحد وات است. پس نسبت بازده انرژی برابر خواهد بود ظرفیت خالص سرمایشی تقسیم بر توان الکتریکی که بزرگتر بودن این مقدار بیانگر بیشتر بودن بازده محصول است.

برای ارائه­ی برچسب انرژی به محصولات مختلف به این شکل عمل می­شود.

برچسب کلاس A به محصولی داده می­شود که دارای EER بیشتر از 3.2 یا COP بیشتر از 3.6 باشد و به همین ترتیب هرچه مقادیر مربوطه کمتر شوند محصول دارای کلاس­های B و C و F خواهد بود. نکته اینکه هر یک واحد بیشتر شدن شاخص EER باعث می­شود ده درصد در مصرف برق دستگاه صرفه­جویی به عمل آید.

برچسب ارائه شده نه تنها استاندارد بودن دستگاه از دید مؤسسات ناظر را نشان می­دهد که بیانگر کمترین مصرف انرژی و بالاترین بازده کاری دستگاه است. با دقت به برچسب انرژی شما می­توانید بازده مناسب را با توجه به هزینه­ی پرداختی مورد بررسی قرار داده و با انتخاب دستگاه­هایی با کلاس بالاتر به کاهش آلودگی­های زیست محیطی کمک شایانی کنید.

 

تکنولوژی اینورتر

یکی از مهم­ترین شاخص­ها برای انتخاب بهترین برند کولر گازی، به کار گرفته شدن تکنولوژی اینورتر در این دستگاه است. استفاده از این تکنولوژی می­تواند تا شصت درصد مصرف انرژی دستگاه را کاهش دهد. این تکنولوژی کمک می­کند تا دستگاه دمای موجود در محیط را در یک شرایط مطلوب حفظ کرده و از خاموش و روشن شدن مستمر کمپرسور جلوگیری کند. بدین ترتیب دستگاه­هایی که دارای تکنولوژی اینورتر هستند، به نوعی کم مصرف ترین کولر گازی ها هم به شمار می­آیند.

در تکنولوژی اینورتر جریان AC یا متناوب به جریان DC یا مستقیم مبدل می­شود و سپس این جریان مجدداً با تنظیم فرکانس مطلوب به جریان AC بدل می­شود. بدین ترتیب بجای فرکانس ثابت برق شهر، می­توان فرکانس­های متغیری را بدست آورد و بر این اساس سرعت دستگاه را به میزان مطلوب تنظیم نمود. با توجه به اینکه یکی از مهم­ترین هزینه­های جاری در استفاده از کولر گازی، هزینه­ی برق مصرفی است، دستگاهی که بتواند کمترین مصرف ممکن را داشته باشد می­تواند بهترین نوع کولر گازی برای خرید محسوب شود.

 

حفاظت و نگهداری

جدا از هزینه­ی اولیه­ای که برای خرید کولر گازی و نصب و راه­اندازی آن متقبل می­شوید، حتماً بایستی به هزینه­های حفاظت و نگهداری آن نیز توجه داشته باشید. هرچه نگهداری از کولر گازی با دقت بالاتری انجام شود، لزوم پرداخت هزینه­های بعدی جهت تعمیرات و خرید قطعات یدکی کاهش پیدا می­کند. در ادامه نکات مهم جهت حفاظت و نگهداری از کولرهای گازی حضورتان ارائه می­شود.

نخستین مسئله­ای که باید به آن توجه کنید، لزوم حفاظت و نگهداری مناسب از دستگاه پیش از آغاز فصل گرما و استفاده از آن است، به شکلی که دستگاه به شکل مستمر تمیز شده و گرد و غبار اضافی از روی آن پاک شود. ضمناً بخشی از دستگاه که معمولاً بیرون ساختمان نصب می­شود باید در محلی محکم مستقر شده و جهت عدم آسیب به سبب تابش مستقیم نور خورشید، از سایبان و محافظ برای آن استفاده شود.

وقتی از کولر گازی برای سرمایش استفاده می­کنید توجه داشته باشید که بیش از حد آن را در حالت حداکثر توان مورد مصرف قرار ندهید تا فشار مضاعف به دستگاه وارد نشود. چنانچه کولر گازی شما از نوع دو حالته است یعنی هم برای سرمایش و هم گرمایش مورد استفاده قرار می­گیرد، حتماً برای تغییر بین دو وضعیت ابتدا دستگاه را خاموش کنید. نکته بعدی اینکه فیلتر موجود در دستگاه را دستکم ماهی یکبار بیرون آورده و با دقت بشویید. این فیلتر از ورود گرد و غبار به کویل دستگاه جلوگیری کرده و بدین ترتیب باعث می­شود تا پانزده درصد مصرف برق دستگاه کاهش پیدا کند. با این حال توجه داشته باشید که حتی با وجود فیلتر نیز کویل دستگاه ممکن است کثیف شود، و بنابراین بهتر است تمیز شدن این بخش از دستگاه، دستکم به شکل سالانه مورد توجه قرار گیرد.

یکی دیگر از نکات مهم در هنگام استفاده از کولر گازی، عدم بکارگیری کولر آبی و گازی در یک محیط است. بایستی توجه داشت که بر خلاف کولرهای آبی که رطوبت هوا را افزایش می­دهند، کولرهای گازی این رطوبت را جذب می­کنند و بنابراین در حضور کولرهای آبی، فشار وارد شده به دستگاه کولر گازی مضاعف خواهد شد.

 

فضای محیطی

انتخاب بهترین مدل کولر گازی ارتباط مستقیمی با فضایی دارد که می­خواهید از کولر گازی در آن فضا بهره بگیرید. باید در نظر داشته باشید توان سرمایشی کولرهای گازی موجود چیزی بین 5500-14000BTU است. اما اینکه شما کولر گازی­هایی با بالاترین توان را برای یک فضای کوچک مورد استفاده دهید، و یا بالعکس از کولر گازی­هایی با توان کم برای فضای بزرگ استفاده کنید، نتیجه­ی مطلوب شما را فراهم نخواهد کرد. بنابراین بهترین نوع کولر گازی بایستی با توجه به مساحت محیطی که قرار است در آن به کار بپردازد انتخاب شود.

بصورت میانگین چنانچه مساحت محیط مد نظر تا حداکثر 25 متر مربع بود می­توان از کولر گازی­هایی با توان 6000BTU استفاده کرد. اگر این مساحت تا حدود 40 متر مربع افزایش یابد بهتر است توان کولر گازی تا حدود 8000BTU افزایش پیدا کند. بهترین نوع کولر گازی برای فضایی با مساحت حدود 50 متر توانی معادل 12000BTU دارد. اگر این مساحت تا 65 متر افزایش یابد بهتر است توان کولر گازی نیز حدود 14000BTU انتخاب شود و طبعاً برای مساحت­های بیشتر، بهترین نوع کولر گازی که می­توان انتخاب کرد بایستی توان بیشتری برای سرمایش داشته باشد.

 

سر و صدای تولیدی

یکی دیگر از شاخص­ها برای انتخاب بهترین برند کولر گازی میزان سر و صدایی است که این دستگاه تولید می­کند. عمدتاً مهم­ترین عامل تولید سر و صدا در کولر گازی، حرکت کمپرسور آن بوده و اگرچه در مجموع صدای تولیدی از کولر گازی­های موجود در بازار چندان بالا نیست اما اگر نسبت به این مسئله حساسیت دارید بهتر است با متخصصین این امر در زمینه­ی انتخاب بهترین نوع کولر گازی مشورت کنید.

 

ارائه­ی خدمات پس از فروش مناسب

برای اینکه بتواند بهترین مدل کولر گازی را از بین مدل­های موجود در بازار انتخاب کنید باید نسبت به امکان ارائه­ی خدمات پس از فروش مناسب از سوی فروشنده­ی دستگاه اطمینان حاصل کنید. بهترین مارک کولر گازی مارکی است که در اسرع وقت به تقاضای شما جهت خدمات پاسخگو باشد. این مسئله مستلزم داشتن تعداد نمایندگی­های خدمات پس از فروش بالا خواهد بود.

یکی از ویژگی­هایی که بهترین برندهای کولر گازی به مشتریان خود ارائه می­کنند، خدمات دوره­ای رایگان است که بدین ترتیب می­توان حفاظت و نگهداری از دستگاه را در بالاترین حد ممکن انجام داده و مدت زمان بیشتری از آن با بیشترین کیفیت بهره گرفت.

نکته­ی دیگری که در انتخاب بهترین نوع کولر گازی بایستی مد نظر قرار گیرد، امکان ارائه­ی قطعات یدکی از سوی فروشنده است. مسائلی همچون تحریم می­تواند در ارائه­ی بعدی قطعات یدکی مورد نیاز تأثیر منفی بگذارد، بنابراین شرط احتیاط آن است که برندی را انتخاب کنید که از نظر تأمین قطعات لازم مشکلی نداشته و بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه کند.

 

برخی اطلاعات فنی دیگر درباره­ی کولر گازی­ها

کمپرسور کولر گازی

در طراحی داخلی کولرهای گازی از مدل­های مختلفی استفاده می­شود که هریک از آنها قیمت، کیفیت و مصرف انرژی مخصوص به خود را دارند. در انتخاب بهترین مارک کولر گازی می­توان به مؤلفه­های فنی بکار گرفته شده در طراحی دستگاه نیز توجه داشت. بنابراین در این بخش سعی کرده­ایم اطلاعات مختصری پیرامون این مسائل خدمت شما ارائه کنیم.

یکی از مهم­ترین مؤلفه­های بکار گرفته شده در کولرهای گازی، کمپرسور مورد استفاده است. آگاهی از مدل و توان ارائه شده از سوی کمپرسورها نقش مهمی در گزینش بهترین نوع کولر گازی خواهد داشت. از این رو توجه به این اطلاعات می­تواند برای خریداران مفید تلقی شود.

عمدتاً از سه نوع مختلف کمپرسور در کولرهای گازی استفاده می­شود:

-      پیستونی: این نوع کمپرسور از پیستون و سیلندر برای فعالیت تراکم گاز و ارسال آن با فشار بالا به داخل سیستم استفاده می­کند. کمپرسور پیستونی عمدتاً در نواحی اقلیمی گرمسیر، بعنوان مثال نواحی جنوبی کشور ایران کاربرد بیشتری دارد. از مهم­ترین مزایای این نوع کمپرسورها می­توان به عمر بالای آنها اشاره کرد، اما در عین حال مصرف انرژی آنها نسبتاً بالا بوده و بازده انرژی کمی دارند. همچنین کمپرسورهای پیستونی سر و صدای نسبتاً زیادی ایجاد می­کنند که برای کاهش آنها به سرویس منظم و مداوم نیاز خواهد بود. با توجه به قدیمی بودن این نوع کمپرسورها و تعداد بسیار بالای کولر گازی­هایی که این نوع کمپرسورها استفاده می­کنند، می­توان گفت قطعات یدکی آنها راحت­تر پیدا شده و تعمیرکاران نیز آشنایی بیشتری با خصوصیات آنها خواهند داشت و بدین ترتیب حفاظت و نگهداری از این مدل کولر گازی­ها راحت­تر خواهد بود.

-   روتاری: کمپرسورهای روتاری بجای پیستون و سیلندر از تیغه­های چرخنده برای فشرده سازی گاز و ارسال آن به درون سیستم استفاده می­کنند. با توجه به نوع طراحی و عملکرد این نوع کمپرسورها، به نظر می­رسد بکارگیری آنها در نواحی اقلیمی مرطوب، همانند شمال ایران بهتر باشد. پس چنانچه در این نواحی زندگی می­کنید و به دنبال خرید بهترین نوع کولر گازی هستید، می­توانید کولرهایی با کمپرسور روتاری را انتخاب کنید. این نوع کمپرسورها مصرف انرژی کمتر و بازده انرژی بالاتری از کمپرسورهای قبلی داشته و همچنین سر و صدای کمتری را نیز تولید می­کنند. اما در عین هزینه­ی تعویض قطعات و تعمیرات آنها بالاتر از مدل قبلی است.

-      مارپیچی یا اسکرال: یکی از به­روزترین تکنولوژی­های مورد استفاده در کمپرسورهای اسکرال یا مارپیچی قابل مشاهده است. حرکت مارپیچ­های موجود درون این کمپرسورها بصورت معکوس و خلاف جهت سبب فشرده سازی گازی و انتقال آن به درون سیستم می­شود. بدین ترتیب بالاترین بازده، کمترین میزان مصرف انرژی، کمترین سر و صدای تولیدی و بالاترین عمر دستگاه در این مدل کمپرسورها مشاهده می­شود. با این حال از جمله معایب این نوع کمپرسورها می­توان به قیمت آنها اشاره کرد و اینکه به همین دلیل تنها بر روی کولرهای گازی با توان بالا که مخصوص محیط­هایی با مساحت بالا هستند قابلیت نصب دارند و اگر نیاز شما کولر گازی توان پایین است احتمالاً کولری با کمپرسور اسکرال را نمی­توانید پیدا کنید. همچنین و با توجه به جدیدتر بودن این تکنولوژی نسبت به انواع قبلی، متخصصین و تعمیرکاران کمتری قادر به سرویس و تعمیر این نوع کولرها و کمپرسورها هستند.

سایر اجزای کولر گازی که البته اهمیت نسبتاً کمتری نسبت به کمپرسور آن دارند عبارتند از کندانسور که گرمای موجود را دفع می­کند، شیر انبساط که فشار گاز مصرفی را کاهش می­دهد، و اواپراتور که گرمای محیط را جذب می­کند.

مدل ظاهری کولر گازی

یکی دیگر از شاخص­ها، ظاهر کولرهای گازی است که به مدل­های مختلفی تقسیم­بندی می­شوند. در ادامه به توضیح برخی مدل­ها می­پردازیم:

-      پنجره­ای: یکی از نخستین مدل­های طراحی شده برای کولرهای گازی مدل پنجره­ای است که با توجه به اینکه بخشی از دستگاه بایستی در محیط خارجی قرار داشته باشد، عمدتاً روی پنجره قرار می­گیرد. کولرهای گازی پنجره­ای عمدتاً قیمت پایین­تری داشته اما در عین حال میزان مصرف انرژی در آنها بیشتر و بازده انرژی آنها کمتر است.

-      پرتابل: این مدل­ها امکان حمل شدن به نقاط مختلف را دارا می­باشند. نکته مهم در این کولرهای گازی لزوم استفاده از لوله­ای پلاستیکی برای انتقال هوای کندانسور به بیرون از محل است. ضمناً با توجه به ابعاد موجود، از آنها بیشتر در فضاهای بسیار کوچک استفاده می­شود.

-      اسپلیت: در کولرهای گازی اسپلیت، پر سر و صداترین بخش دستگاه که همان کمپرسور است در خارج از فضای محیطی قرار می­گیرد و تنها اواپراتور دستگاه در فضای داخلی نصب می­شود. از مهم­ترین ویژگی­های کولر اسپلیت تقسیم شدن چرخه­ی فشرده­سازی گاز و تبرید به دو بخش است که همانطور که گفته شد بخشی از دستگاه در خارج از محیط و بخشی دیگر در داخل محیط قرار می­گیرند. کولرهای گازی اسپلیت به مدل­های دیواری، داکت اسپلیت، اسپلیت ایستاده، اسپلیت سقفی زمینی و دیواری، و اسپلیت کاستی تقسیم می­شوند که هرکدام از آنها کاربرد مخصوص به خود را دارند. معمولاً اسپلیت­های دیواری بیشتر در منازل و اسپلیت­های ایستاده بیشتر در فضاهای بزرگی همچون سالن­ها بکار گرفته می­شوند. بدین ترتیب برای انتخاب بهترین نوع کولر گازی بایستی به مدلی که بیشترین مطلوبیت را برای فضای شما دارد توجه کافی داشته باشید.

-      مولتی پنل: این سیستم­ها از پنل­های مختلفی استفاده می­کنند که هریک از آنها قابلیت کنترل مجزا دارند. یکی از مهم­ترین ویژگی­های این نوع کولر گازی، بهره گیری از سیستم جریان مبرد متغیر (VRF) است که یکی از جدیدترین تکنولوژی­های موجود به حساب می­آید.

بنابراین مشاهده می­کنید که در انتخاب بهترین مارک کولر گازی در کنار شاخص­های پیشتر گفته شده همچون قیمت، مصرف انرژی و بازده و غیره، به عواملی همچون شرایط اقلیمی و آب و هوایی و البته نوع کمپرسور به کار گرفته شده در کولر گازی و مدل آن نیز توجه کافی را اختصاص داد.

 

کولر گازی چی بخرم؟

بررسی انواع برندهای کولر گازی موجود در بازار ایران

همانطور که گفته شد، وقتی قصد خرید کولر گازی را دارید، فروشندگان فعال در بازار برندها و مدل­های بسیار زیادی را به شما عرضه می­کنند که کار انتخاب را برای شما بسیار دشوار خواهد کرد. انتخاب بهترین نوع کولر گازی مستلزم توجه به شاخص­هایی است که پیشتر به آنها اشاره کردیم. در ادامه تلاش می­کنیم چند برند معتبر و قدرتمند فعال در بازار ایران را به شما معرفی کنیم تا با در نظر گرفتن جمیع جوانب قادر باشید بهترین مدل کولر گازی را برای خود انتخاب نمایید.

 

کولر گازی برند اُجنرال

یکی از مناسب­ترین و قدرتمندترین برندهایی که در بازار ایران به فعالیت مشغول است برند اُجنرال است. این شرکت ژاپنی که ابتدا دستگاه­های خود را با برند فوجیتسو ارائه می­کرد با به خدمت گرفتن تیم­های تحقیق و توسعه­ی قوی و آزمایشگاه­های بسیار حرفه­ای و مجهز توانسته بهترین انواع کولر گازی را به بازار عرضه کند، تا جایی که بسیاری از محصولات این شرکت حتی در دماهای بیشتر از پنجاه درجه هم قابلیت کارکرد عالی دارند.

برند اُجنرال انواع کمپرسورها را در کولرهای گازی خود به کار می­گیرد، یعنی مدل­های پیستونی، روتاری و مارپیچی یا اسکرال. بدین ترتیب در تمامی شرایط اقلیمی و آب هوایی کشور امکان انتخاب یکی از مدل­های ارائه شده از این برند وجود خواهد داشت.

ضمناً ظرفیت یا توان محصولات تولیدی از سوی این برند نیز تنوع بالایی داشته و از 12000BTU تا حتی 36000BTU در میان آنها مشاهده می­شود.

با توجه به اهمیتی که بسیاری از خریداران در هنگام انتخاب بهترین برند کولر گازی، به وجود اینورتر در کولرهای خود می­دهند، برند اُجنرال نیز در برخی از برندهای خود از اینورتر استفاده کرده و توانسته کلاس مصرفی A را برای محصولات خود اخذ کند. تمامی این مسائل باعث شده این برند به یکی از بهترین و پر فروش­ترین برندهای موجود در بازار ایران مبدل شود.

 

کولر گازی برند گری

این شرکت چینی یکی از بزرگترین شرکت­های تولید کننده کولر گازی است که هر سال میلیون­ها کولر را تولید می­کند. تنوع محصولات تولیدی از سوی شرکت گری بسیار زیاد بوده و تمامی مدل­ها از جمله دیواری، پرتابل، اسپلیت و مولتی پنل در این شرکت تولید می­شوند. از جمله ویژگی­های مهم این برند، ارائه ضمانت­نامه­ی پنج ساله است. بدین ترتیب و طبق تحقیقات و نظرسنجی­هایی که طی سال­های اخیر در بازار ایران به انجام رسیده، برند گری یکی از بهترین برندهای کولر گازی به شمار آمده که رضایت بسیاری از مشتریان خود را جلب نموده است.

کولر گازی برند ال­جی

برند کره­ای ال­جی یکی از معتبرترین و شناخته شده­ترین برندهای جهانی است که سهم فروش بسیار بالایی را در بازارهای جهانی به خود اختصاص داده است. از جمله ویژگی­های مهم کولرهای گازی تولید شده از سوی این برند، بکارگیری کمپرسورهای مدل روتاری است که استفاده از آنها در نواحی اقلیمی معتدل و مرطوب را ممکن می­سازد. ضمن اینکه بسیاری از انواع محصولات تولیدی این شرکت از اینورتر استفاده می­کنند و بدین ترتیب مصرف انرژی را به حداقل کاهش می­دهند. طراحی زیبا از جمله شاخصه­های دیگر محصولات ال­جی است که نظر مشتریان و مصرف کنندگان زیباپسند را همیشه به خود جلب کرده است. خدمات پس از فروش قدرتمند نیز از جمله توانایی­ها و مزیت­های این برند به شمار می­آید.

کولر گازی برند سامسونگ

سامسونگ شرکت کره­ای است که به مدت بیش از پنجاه سال با قدرت بالا در صنایع مختلف مشغول به کار است. سامسونگ همیشه از تیم­های تحقیق و توسعه­ی به روز و کارآمد استفاده کرده و جدیدترین تکنولوژی­های موجود را در محصولات خود به کار می­گیرد. در حوزه­ی تولید کولرهای گازی نیز این شرکت بهترین مدل­ها را ارائه می­کند و با استخدام تیم­های خدمات پس از فروش قدرتمند، رضایت مشتریان خود را به خوبی جلب می­کند. کمپرسورهایی که سامسونگ در کولرهای گازی خود به کار می­گیرد عمدتاً از نوع روتاری و مارپیچی هستند که در شرایط اقلیمی مرطوب و معتدل بهترین کارآیی را دارند. ضمن اینکه مدل­های مختلفی همچون دیواری، پرتابل و اسپلیت، با طراحی خاص و منحصربفرد  از سوی این شرکت به بازار عرضه می­شود.

کولر گازی برند میتسوبیشی

برند میتسوبیشی ژاپن نیز از جمله شناخته شده­ترین و مقبول­ترین برندها در زمینه­ی تولید محصولات الکترونیکی و خانگی است. میتسوبیشی در صنعت تهویه­ی مطبوع و تولید کولرهای گازی نیز با قدرت عمل کرده و به برندی معتبر در سراسر دنیا مبدل شده است. کمپرسورهایی که در کولرهای گازی این بکار گرفته می­شوند عمدتاً از نوع روتاری بوده و همچنین مدل­های مختلف دیواری، ایستاده و پنجره­ای نیز در میان محصولات آن به چشم می­خورد. کیفیت محصولات ارائه شده از سوی میتسوبیشی همواره نظر کسانی را که به دنبال یافتن بهترین نوع کولر گازی هستند به خود جلب می­کند.

کولر گازی برند شارپ

شرکت ژاپنی شارپ بیش از صد سال است که تأسیس شده در حوزه­ها و صنایع مختلفی با قدرت مشغول به فعالیت است. کولرهای گازی تولید شده از سوی این شرکت بازده انرژی بالایی داشته و مدل­های فراوانی را جهت انتخاب مشتریان عرضه می­کنند. کمپرسور مورد استفاده در این کولرهای گازی از نوع روتاری است، ضمن اینکه در بسیاری از انواع کولرهای گازی شارپ از اینورتری استفاده می­شود که خود این شرکت به تولید آن پرداخته است. شارپ به مشتریان خود پنج سال ضمانت تعویض ارائه کرده و از خدمات پس از فروش نسبتاً مناسبی نیز برخوردار است.

کولر گازی برند میدیا

شرکت میدیا که در کشور چین تأسیس شده از همان ابتدا فعالیت خود را با همکاری و همراهی شرکت توشیبا آغاز کرد و با استفاده از کمپرسورهای تولیدی این شرکت توانست کولرهای گازی بسیار باکیفیتی را به بازار عرضه کند. از جمله مهم­ترین ویژگی­های محصولات تولید شده از سوی این شرکت می­توان به تنوع کمپرسورهای استفاده شده، شامل پیستونی، روتاری و مارپیچی اشاره کرد که بکارگیری آنها در تمامی مناطق آب و هوایی را ممکن می­سازد. ضمن اینکه بسیاری از محصولات تولیدی این شرکت به دلیل پایین­تر بردن مصرف انرژی از اینورتر بهره می­گیرند. در مجموع می­توان گفت این برند یکی از بهترین برندهای کولرگازی فعال در ایران است.

کولر گازی برند هایسنس

شرکت چینی هایسنس نیز با استفاده از فناوری­های به روز توانسته باکیفیت ترین محصولات را در حوزه­ی تهویه مطبوع به بازار عرضه کند. این شرکت نیز برای اینکه بتواند انواع مشتریان را از محصولات خود راضی نگه دارد از مدل­های مختلف کمپرسور شامل پیستونی، مارپیچی و روتاری استفاده می­کند و بدین ترتیب نواحی اقلیمی متنوع را تحت پوشش قرار می­دهد. استفاده از اینورتر در بسیاری از مدل­های تولیدی از جمله ویژگی­های دیگر محصولات شرکت هایسنس هستند.

کولر گازی برند جنرال

شرکت جنرال شرکتی چند ملیتی به شمار می­آید که اگرچه کارخانه­ی اصلی آن در ایالات متحده واقع است اما کولرهای گازی آن جهت کاهش قیمت در کشور چین به مونتاژ می­رسند. ضمن اینکه این شرکت از کمپرسورهای توشیبا در کولرهای گازی خود استفاده می­کند که از جمله بهترین و با کیفیت­ترین کمپرسورهای موجود در جهان هستند. کولر گازی جنرال سرمایش بسیار بالایی را به خریداران خود عرضه می­کند و این سبب شده به یکی از بهترین دستگاه­ها در این حوزه مبدل شود.

کولر گازی برند گرین

این برند چینی نیز از جمله پرفروش­ترین برندهای تولید کننده­ی محصولات تهویه­ی مطبوع به شمار می­رود. همانند سایر محصولات تولیدی در کشور چین، گرین نیز از کمپرسورهای متنوعی در کولرهای گازی خود بهره می­گیرد تا رضایت کاربرانی را که به دنبال بهترین نوع کولر گازی هستند را با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی محل زندگی آنها به صورت کامل جلب کند. شرکت گرین مدل­های مختلفی از کولر گازی را به بازار عرضه می­کند شامل مدل­های دیواری، ایستاده و پرتابل و همچنین تک منظوره (سرمایش) و دو منظوره (سرمایش و گرمایش) و بدین ترتیب توانسته سهم نسبتاً بالایی از بازار ایران را به خود اختصاص دهد.

کولر گازی برند ایران رادیاتور

ایران رادیاتور یکی از بهترین و با کیفیت ترین برندهای ایرانی است که محصولات خود را مطابق با استانداردهای جهانی به بازار عرضه می­کند. این شرکت که ابتدا به تولید رادیاتورهای گرمایشی می­پرداخت طی سال­های گذشته به حوزه­ی تولید محصولات تهویه مطبوع و کولر گازی نیز پا گذاشته و با بهره­گیری از کمپرسورهای تولیدی کمپانی توشیبا که همانطور که گفته شد از جمله بهترین و باکیفیت­ترین برندهای موجود در جهان است توانسته کولرهایی تولید کند که قابلیت رقابت با رقبای خارجی را به خوبی دارا هستند. با توجه به اینکه کمپرسور مصرفی در کولرهای گازی ایران رادیاتور از نوع روتاری است، کسانی که در نواحی مرطوب و معتدل زندگی می­کنند می­توانند از این کولرها استفاده کنند. در مجموع کاربرانی که به دنبال بهترین مدل کولر گازی ایرانی هستند همیشه توجه ویژه­ای به محصولات ایران رادیاتور داشته­اند.

 

بررسی برندهای مختلف کولر گازی از نظر میزان مصرف

کولرهای گازی عمدتاً دو نوع T1 و T3 دارند که اولی مخصوص هوای معتدل و مرطوب و دومی ویژه­ی نواحی اقلیمی با آب و هوای گرم و خشک است. میزان آمپر مصرفی کولرهای گازی نیز با توجه به توان آنها متغیر است تا جایی که کولر گازی با توان 12000BTU در حدود 5 آمپر و کولر گازی با توان 30000BTU در حدود 10 آمپر جریان می­کشد.

همانطور که گفته شد برای کاهش مصرف کولرهای گازی از اینورتر استفاده می­شود اما باید دانست اینورترها خود به دو نوع DC و V تقسیم می­شوند که اینورترهای DC یا فوق کم مصرف جریانی حدوداً 2 آمپر کمتر از اینوترهای V نیاز دارند.

ضمناً آمپر مصرفی کمپرسورهایی که به شکل پیستونی هستند نسبت به کمپرسورهای روتاری بسیار بیشتر بوده و حتی تا دو برابر نیز خواهد بود.

بدیهی است هرچه ظرفیت کولر گازی از نظر BTU بیشتر باشد توان مصرفی یا کیلو وات ساعت آن نیز افزایش خواهد یافت. برای اینکه بتوان میزان مصرف انرژی برحسب کیلووات ساعت را بدانید بایستی از این فرمول استفاده کنید:

وات مصرف برق  ساعت مصرف = کیلو وات ساعت

اما وات مصرفی کولرهای گازی به این شکل است هر 12000BTU معادل 1200 وات در نظر گرفته می­شود. به طور مثال اگر شما از یک کولر گازی با ظرفیت 12000BTU استفاده کرده و بصورت میانگین 10 ساعت در شبانه روز آن را روشن می­کنید، هزینه برق مصرفی ماهانه شما برای این دستگاه چیزی بین 20 تا 130 هزار تومان خواهد بود. اما اگر ظرفیت کولر گازی به 24000BTU افزایش پیدا کند، با توجه به محاسبه­ی تصاعدی مصرف برق، این هزینه بسیار بیشتر خواهد شد. بدین ترتیب کسانی که به دنبال بهترین برند کولر گازی هستند که در عین ظرفیت بالا مصرف انرژی کمی داشته باشد می­توانند به مدل­های اینورتر، بویژه اینورترهای DC مراجعه کنند. البته باید توجه کرد اینورترها در عین حال که 30 تا 60 درصد مصرف برق را کاهش می­دهند، چیزی حدود 50 درصد نیز به قیمت کولر گازی اضافه می­کنند و همین مسئله باعث شده 90% کولرهای خریداری شده در بازار از نوع معمولی باشد.

کولر گازی برند اُجنرال

کسانی که به دنبال خرید بهترین مارک کولر گازی هستند می­توانند محصولات تولیدی برند اُجنرال را با اطمینان بالا خریداری کنند. این محصولات عمدتاً دارای برچسب انرژی کلاس A++ بوده و از جمله کم مصرف ترین کولرهای گازی به شمار می­آیند. همانطور که گفته شد این کولرها طوری طراحی شده­اند که در نواحی اقلیمی با حرارت بالا کارآیی بسیار مناسبی از خود نشان می­دهند.

بعنوان مثال، با توجه به محاسبات انجام شده، کولر گازی برند اُجنرال مدل ASGS30R با ظرفیت 30000BTU در هر ساعت حدود 2.57 کیلو وات ساعت برق مصرف می­کند.

کولر گازی برند گری

کولرهای گازی گری نیز از نظر مصرف برق و بازده انرژی کیفیت بسیار بالایی دارند. پنل­های طراحی شده از سوی این شرکت عمدتاً حجم کمی را اشغال کرده و انواع اینورتر آن جدا از راندمان بالا قیمت نسبتاً کمی در مقایسه با محصولات مشابه دارند.

کولر گازی مدل جنرال

همانطور که پیشتر گفته شد برند جنرال یکی از معتبرترین برندها در زمینه­ی تولید لوازم خانگی و الکترونیکی است و بهترین و باکیفیت­ترین کولرهای گازی را نیز در سراسر جهان تولید می­کند. برچسب انرژی اختصاص داده شده به این کولرها B بوده و در مجموع محصولات این شرکت قیمت مناسبی دارند و برای کسانی که به دنبال بهترین برند کولر گازی هستند انتخاب مناسبی به شمار می­آیند.

کولر گازی برند ال­جی

کمپانی ال­جی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته­ی اینورتر توانسته میزان برق مصرفی دستگاه­های خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد، تا جایی که برخی مدل­های این برند تا 73 درصد کاهش انرژی را به کاربران عرضه می­کنند. بدین ترتیب کسانی که در انتخاب بهترین نوع کولر گازی به میزان مصرف توجه ویژه­ای دارند می­توانند محصولات ارائه شده از سوی این برند را خریداری کنند.

کولر گازی برند سامسونگ

سامسونگ همانطور که گفته شد یکی از قدرتمندترین تولید کنندگان کولر گازی در جهان است که با استفاده از تکنولوژی­های نو و به روز توانسته نیازهای مشتریان خود را به خوبی پاسخگو باشد. کولرهای گازی تولید شده از سوی این شرکت نیز عمدتاً مصرف کمی دارند و از بازده انرژی بالایی برخوردارند.

 

مقایسه­ی کولرهای گازی از نظر قیمت

همانطور که پیشتر گفته شد کولرهای گازی از توان­های مختلف، مدل­های متفاوت و کمپرسورهای متنوعی استفاده می­کنند که هریک از این عوامل در قیمت نهایی این کولرها دخیل هستند.

با این حال و با فرض مصرف خانگی در فضایی متوسط، یعنی کولرهایی با توان 12000-14000BTU می­توان به این مدل­های پرفروش اشاره کرد:

-      برند جنرال، 12000با قیمت حدود 5 میلیون تومان

-      برند جنرال مدل T3، 14000 با قیمت حدود 5.5 میلیون تومان

-      برند گری مدل لومو، 12000 با قیمت حدود 6.5 میلیون تومان

-      برند گری مدل لومو اینورتر، 9000 با قیمت حدود 7.5 میلیون تومان

-      برند گری مدل لومو اینورتر، 12000 با قیمت حدود 8 میلیون تومان

 

نحوه­ی کاهش مصرف کولرهای گازی

با توجه به اینکه هزینه­ی برق مصرفی از جمله مهم­ترین هزینه­های کولر گازی پس از خرید و هنگام استفاده است، توجه به کاهش مصرف برق این دستگاه­ها بویژه برای کسانی که به دنبال بهترین مدل کولر گازی از این منظر هستند ضروری است.

نخستین نکته­ای که در هنگام خریداری کولر گازی باید به آن توجه داشت، استفاده از اسپلیت­های دارای اینورتر یا برچسب انرژی A و B است. البته در خرید کولرهای گازی اینورتر به این نکته توجه داشته باشید که اگر شرایط اقلیمی محل زندگی شما بسیار گرم و خشک است و لازم است تا کولر گازی بصورت مداوم و با حداکثر توان خود روشن باشد، دیگر کیت اینورتر کارآیی اصلی خود که تناوب فرکانس است را از دست می­دهد. بنابراین بهتر است زمانی به خرید کولرهای اینورتر اقدام کنید که نخواهید همیشه با بالاترین مصرف از کولر گازی کار بکشید.

مسئله­ی بعدی خرید کولر گازی با توجه به مساحت و فضای محیطی است که می­خواهید از کولر گازی در آن استفاده کنید. پیشتر درباره­ی ظرفیت مناسب کولر گازی برای محیط­های مختلف صحبت کردیم.

همچنین از آنجایی که اغلب برندهای تولید کننده­ی کولر گازی از کمپرسورهای مشابه استفاده می­کنند و قطعات تقریباً یکسانی را در کولرهای خود به کار می­گیرند، توجه به خدمات پس از فروش عالی می­تواند برای کسانی که به دنبال خرید بهترین مارک کولر گازی هستند نکته­ی ویژه­ای تلقی شود.

نکته­ی بعدی در مورد میزان آمپر کنتور برقی است که از آن استفاده می­کنید. بعنوان مثال اگر این عدد چیزی در حدود 25 آمپر است، بنابراین کولر گازی که خریداری می­کنید به هیچ عنوان نباید بیش از 20 آمپر جریان بکشد.

شستشو و تمیز کردن مداوم فیلترها و کویل­های کولرهای گازی می­تواند نقش مهمی در سرمایش بیشتر و کاهش مصرف انرژی این دستگاه­ها داشته باشد. ضمناً همانطور که پیشتر گفته شد استفاده از سایبان بر روی پنل بیرونی و کاهش حرارت تابشی به آن، می­توان راندمان دستگاه را بیشتر کرده و فشار وارد شده بر آن را کاهش داد.

یکی دیگر از نکاتی که در کاهش میزان مصرف انرژی کولرهای گازی نقشی مهم دارد، تنظیم دمای حدوداً 26 درجه در دستگاه است که باعث می­شود کمپرسور دستگاه که پرمصرف­ترین عنصر آن به حساب می­آید در بیشتر مواقع خاموش بوده و برق کمتری مصرف شود.

استفاده از لامپ­های کم مصرف که حرارت کمتری را نیز تولید می­کنند سبب کاهش گرمای فضای درونی ساختمان شده و لزوم کارکرد مداوم کولرهای گازی و مصرف برق آنها را کاهش می­دهد.

نکته­ی بعدی استفاده از پنجره­های دو جداره است که علاوه بر کاهش سر و صدای محیط خارجی، از ورود حرارت بیش از حد به داخل ساختمان جلوگیری کرده و مصرف انرژی کولرهای گازی را نیز کاهش می­دهد.

در مجموع امیدواریم این مقاله توانسته باشد به کسانی که با پرسش کلیدی «کولر گازی چی بخرم؟» مواجهند کمک کند تا در خرید بهترین نوع کولر گازی مهم­ترین شاخص­ها را مد نظر قرار دهند.

 

نظرات بازدیدکنندگان